Jednym z ważniejszych aspektów budowy, jest ogrzewanie budynku, jest tak ponieważ przez całe użytkowanie, właściciel będzie ponosił konsekwencje tego właśnie wyboru, nie jest to decyzja o rozwiązaniu tylko na chwilę. Źródło ciepła, w odpowiedni sposób dobrane pod metraż, to jak pomieszczenia są rozplanowane oraz orientacja przestrzenna, wszystko to wpływa na komfort użytkowania. Nie ma większej różnicy jeśli chodzi o rodzaj budynku, zasady w każdym są do siebie bardzo podobne. Jednak, jeśli chodzi o domy drewniane pamiętając o kilku istotnych zasadach, może sprawić że wnętrze będzie nagrzewać się bardzo szybko i sporo zaoszczędzimy. Zatem, w jaki sposób dobrze i efektywnie ogrzać domek letniskowy?

O czym warto pamiętać na etapie budowy?

Jak najszybciej, czyli – już na etapie budowy, warto pamiętać aby domek letniskowy był położony w taki sposób, aby większość okien skierowana była na południe, bądź południowy zachód. Promienie słoneczne, które będą wpadały przez okna nie tylko świetnie doświetlą pomieszczenia, ale również ogrzeją domek. 

Jeśli chodzi o materiał, z jakiego zbudowany będzie domek, najpopularniejszymi gatunkami drewna są świerk oraz sosna. Drewno, posiada zdolność izolacji, przy nagrzaniu – drewno pochłania ciepło, natomiast w miarę stygnięcia – oddaje je z powrotem do środka. 

Równie istotna jest izolacja, prawidłowo wykonane ocieplenie, pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu. Najczęściej, ocieplane są dach i podłoga, czasami jednak,  warto również ocieplić ściany.

Pompa ciepła – jako forma ogrzewania w domku letniskowym

Kwestia, czy pompa ciepła będzie dobrym rozwiązaniem aby ogrzewać ciepłą wodę użytkową w naszym domku letniskowym, zależna jest od dwóch, niezwykle ważnych informacji, po pierwsze tego, czy budynek posiada instalację elektryczną oraz tego, jakie jest zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową.

Jeśli budynek, użytkowany jest sporadycznie to pompa ciepła po prostu jest  nieopłacalna i lepiej jest, zastosować typowy pojemnościowy elektryczny podgrzewacz. Natomiast, jeśli zużycie wody będzie duże, wtedy już warto pomyśleć o pompie ciepła. Wykorzystuje ona odnawialne źródło energii. Jej praca jest najbardziej wydajna, gdy istnieje mała różnica temperatur źródła ciepła oraz czynnika grzewczego. Zaletą pomp ciepła, jest zdecydowanie brak zbiornika  gazem obok domu oraz komina na dachu. 

Ochrona przed mrozem czy zapobieganie rozwoju wilgoci czy pleśni, to bardzo ważne argumenty stojące za ogrzewaniem domków letniskowych.