W każdym gospodarstwie domowym może dojść do zatkania się rurociągu. To nic przyjemnego, jednak nie musi oznaczać konieczności wzywana hydraulika. Zawsze warto wcześniej spróbować domowych metod na udrażnianie rur w domu, które bardzo często okazują się być skuteczne. Jak się do tego zabrać? Podpowiadamy.

1. Gorąca woda, soda oczyszczona i ocet

Produkty, które każdy z nas posiada w swoim domu. Wystarczy zagotować wodę w czajniku i wlać ją do zapchanej rury. Wsyp do niej pół szklanki sody oczyszczonej i odczekaj kilkanaście minut. Wytwarzanie się piany czy niewielkich bąbelków jest naturalną reakcją, nie należy się nią niepokoić. W tym czasie przygotuj mieszankę octu i wrzątku w proporcjach 1:1 i wlej ją do odpływu. Dla lepszego efektu zatkaj odpływ ścierką i pozostaw na 10-15 minut. 

Po upływie tego czasu wystarczy już tylko przelać rurę ponownie wrzącą wodą. Problem powinien zostać rozwiązany. Soda oczyszczona i ocet w połączeniu z gorącą wodą skutecznie usuną przede wszystkim osad z kamienia nagromadzony w rurach na przestrzeni lat.

2. Przepychacz

Jeśli rury zatkały się przez niefortunną obecność w nich ciał obcych, np. dużej ilości włosów czy papieru, warto sięgnąć po przepychacz. Nie będzie on jednak skuteczny w przypadku osadów z kamienia. Wystarczy mocno docisnąć go do odpływu, czego efektem będzie zassanie powietrza i wytworzenie podciśnienia. Następnie należy mocno i z wyczuciem go odciągnąć. Prawdopodobnie wyciągniemy źródło zatoru. 

Alternatywą dla przepychacza są specjalne spirale, czyli stalowe druty zakończone korbą. Spiralę należy wprowadzić do zapchanej rury i kręcić nią do momentu, aż poczujemy, że w rurze robi się luźniej. Drut rozbija wszelkie zanieczyszczenia i ułatwia tym samym przepływ wody. Dla lepszego efektu warto następnie przepłukać rurę wrzątkiem i sodą oczyszczoną lub octem.

3. Gotowe preparaty do udrażniania rur

W każdym sklepie na dziale chemii gospodarstwa domowego możemy kupić specjalne preparaty do udrażniania rur. Najczęściej mają postać żelu lub granulek. Są skuteczne i stosunkowo niedrogie, należy jednak uważnie przestrzegać sposobu użycia.

W kontakcie ze skórą mogą powodować silne poparzenia, stosujemy je więc zawsze w gumowych rękawiczkach. Po użyciu dobrze wietrzymy pomieszczenie i dokładnie myjemy ręce mydłem.

4. Pomoc hydrauliczna

Ostatecznością jest skorzystanie z usług hydraulika. Może się bowiem zdarzyć, że żaden z domowych sposobów nie radzi sobie z awarią, nawet chemiczne preparaty okazują się być nieskuteczne.

Dzwoniąc po profesjonalistę mamy pewność, że nasze rury zostaną w pełni udrożnione. Jednocześnie warto zapytać hydraulika o rady na przyszłość, gdyby ponownie doszło do zaistniałej sytuacji. Fachowcy zwykle chętnie służą dobrą radą.