Kaloryfery w domu nagle przestały grzać? Prawdopodobnie wina leży w ich zapowietrzeniu się, z czym zazwyczaj może sobie sprawnie poradzić bez pomocy specjalistów. Czynność zajmuje zaledwie chwilę, jednak nie należy z nią zwlekać. Powietrze zwiększa bowiem ryzyko korozji poszczególnych elementów. Na czym dokładnie polega odpowietrzanie grzejników i jak się za to zabrać?

Jak odpowietrzyć grzejnik?

Wyróżniamy 2 rodzaje odpowietrzników znajdujących się przy kaloryferze – ręczny lub automatyczny. W pierwszym wypadku musimy zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt, zwykle śrubokręt, choć niekiedy pokrętło czy klucz. Delikatnie rozpocznij odkręcanie niewielkiej śrubki – zwykle znajduje się ona przy rurze bądź z drugiej strony grzejnika. Z pewnością usłyszysz syk powietrza – wszystko przebiega pomyślnie. Jeśli spod śrubki zacznie kapać woda, natychmiast ponownie dokręć śrubkę.

Centralne ogrzewanie kotłowni.

Aby woda nie zmoczyła podłogi, przygotuj wcześniej garnuszek lub kubek, który podstawisz pod punkt ujścia powietrza i wody.

O czym należy pamiętać?

W pierwszej kolejności, jeszcze przed rozpoczęciem odpowietrzania, wyłącz kocioł i pompę obiegową instalacji gazowej. W zapowietrzonych grzejnikach powietrze – zgodnie z zasadami fizyki – zbiera się w górnych partiach grzejnika, skąd bez problemu można je usunąć. Gdy jednak pompa pozostanie włączona, zarówno woda, jak i powietrze będą krążyły po instalacji. Wówczas odpowietrzanie będzie mniej efektywne.

Jeśli kaloryfer posiada termostat, przekręć go na zero. Po odpowietrzeniu sprawdź ciśnienie w instalacji. Powinna znajdować się na poziomie 0,9-1,2 atmosfery. Może się okazać, że podczas odpowietrzania spadło.

Sprawdź efekt odpowietrzania

Aby sprawdzić czy odpowietrzanie przebiegło pomyślnie, po dokręceniu wszystkich śrubek i włączeniu pompy nastaw kaloryfery na oczekiwany poziom. Jeśli po chwili staną się ciepłe, odpowietrzenie się udało. Jeśli jednak kaloryfer wciąż pozostaje zimny, przyczyna prawdopodobnie znajduje się gdzie indziej. Wówczas najlepiej skonsultować się z hydraulikiem.